Scharakteryzuj kordiana po monologu na mont blanc a przed zabójstwem cara

Pobierz

Kordian jest 15-letnim chłopcem pochodzącym ze szlacheckiego rodu.. Z młodzieńca bez celu w życiu i bez odwagi staje się prawdziwym patriotą.Charakterystyka Kordiana.. Miało to uwolnić Polaków od zaborcy i tyrana, okazuje się jednak, że Kordian okazał się za słaby by spełnić zaprzysiężony czyn, że przeliczył się z siłami.e.. Spisek koronacyjny w podziemiach katedry św. Jana.. Kordian próbuje zabić cara lecz ze strachu mdleje.. Dojrzewa duchowo i emocjonalnie do roli działacza politycznego.. Nieszczęśliwa miłość, jakiej doznał Kordian z dużo starszą kobietą również potęgowała jego wewnętrzny ból(widzimy tu podobieństwo do postaci Wertera - typowego bohatera romantycznego, cierpiącego na ból istnienia).Kordian wraca do Polski i szuka wsparcia wśród konspiratorów, tam go jednak nie znajduje.. Wierzy, że jednostkowy czym może zmienić historię, dlatego postanawia sam zabić cara.. sumienie do gryzie wyczerpany walką wewnętrzną mdleje przed drzwiami cara boi sięArgumenty Kordiana i argumenty Prezesa - za i przeciw zabójstwu cara, Juliusz Słowacki - Kordian - streszczenie, opracowanieDojrzewanie Kordiana wyznaczają kolejne rozczarowania.W konforntacji ze światem ucierpiały również jego złudzenia.. Piąta scena drugiego aktu, czyli monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest punktem kulminacyjnym całego dramatu..

Kordian postanawia działać sam, ale mdleje przed sypialnią cara.

Na chmurze bohater powraca do Polski.Na szczycie Mont Blanc Kordian odnajduje ideę mesjanistyczną i pragnie się jej poświęcić.. OCENA : Główny bohater z biegiem treści utworu rozwija się.. Jego jedyną bliską mu osobą jest stary sługa Grzegorz.. Jest patriotą i nie waha się oddać życia za ojczyznę.. Idea Kordiana zakłada poświęcenia życia dla ojczyzny, wyzwolenie jej spod jarzma cara.. Swój program dotyczący poety kreuje Słowacki w wypowiedzi Kordiana na Mont Blanc.. Jest to z pewnością wyraz romantycznego indywidualizmu.. b. Koronacja cara Mikołaja I na króla Polski.. Kordian- główny bohater dramatu Juliusza Słowackiego- to na początku utworu młody chłopak z poczuciem bezsensu swojego życia.. Stoi dumny, mając pod nogami i nad głową niebo.Jako romantyczny polski bohater Kordian to patriota.. Szatańską moc ma również Doktor ze szpitala wariatów, który szyderczo kpi z Kordiana i zaszczepia w jego sercu nienawiść.Na podstawie podanego fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego scharakteryzuj tytułową postać jako bohatera romantycznego.. swój dramat po klęsce powstania listopadowego, w czasie pobytu w Szwajcarii w 1833. roku.. Kordianowi Doktorowi jednemu z obłąkanych Strażnikowi : 9.. Kordian chciał dokonać zabójstwa na carze, nieetyczny czyn miał być dokonany w imię wyższych, historycznych celów.Kordian zawsze starał się działać samotnie, co również stanowi cechę romantycznego bohatera..

Lud przed koronacją.

Kordian to jedna z ważniejszych postaci polskiego romantyzmu.. Kordian rozczarowany dotychczasowym życiem wyrusza .Akt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc.. Okazuje się słaby psychicznie, ale silny moralnie.Kordian jest inny, ale i wywyższony ponad ludzi przeciętnych.. 9.Przed drzwiami cara popycha Kordiana do zbrodni - znakomicie nim manipuluje, gra na jego uczuciach, podsyca emocje.. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.Kordian jest typowym bohaterem romantycznym, rozczarowanym światem młodzieniec natury odnajduje drogę, którą się poświęci, nie wiadomo czy zrealizuje swoje cele, gdyż ostatnia sceny dramatu ukazuje go stojącego przed plutonem egzekucyjnym.. Rozczarowuje go postawa spiskowców, którzy nie popierają jego zamiaru zabójstwa cara.. Pragnąć odnaleźć cel i drogę podróżuje po Europie.. Podchorąży - Kordian w roli bojownika o wolność - nieudana próba zabicia cesarza.. W wywodzie Kordiana zwątpienie splata się z entuzjazmem, rozpacz z nadzieją.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc - interpretacja fragmentu.. Stwierdza, iż boi się patrzeć w dół, jest tam przepaść ciemna, mogąca symbolizować otchłań..

Typowy bohater romantyczny był najczęściej przedstawiony jako jednostka niezwykle wrażliwa, uczuciowa i buntownicza.

Dlaczego Kordian nie dokonuje zamachu na cara?. Umieszczenie Kordiana w szpitalu dla obłąkanych.Kordian na Mont Blanc.. Znaczenie postaci.. Jako spiskowiec podejmuje samotną próbę dokonania zamachu na cara Mikołaja I ale w decydującej chwili rozdarty pomiędzy pragnieniem czynu a niemocą wewnętrzną mdleje przed drzwiami carskiej sypialni i trafia do szpitala dla wariatów.Kordian próbuje popełnić samobójstwo, po tym, jak dotarła do niego wiadomość o podobnym czynie swego przyjaciela(dowiadujemy się tego z Monologu Kordiana).. Papież nie tylko nie wspiera Polaków, ale grozi potępieniem za zbrojne zrywy przeciwko zaborcom, bo jest uległy wobec silniejszych od siebie.. Kordian to niezwykle wrażliwy młodzieniec, który dużo czasu spędza na rozważaniach dotyczących sensu ludzkiej egzystencji.Po powrocie do Warszawy, Kordian przestawia się, jako Podchorąży.. Monolog Kordiana to odpowiednik Wielkiej Improwizacji, w którym bohater odnajduje sens swojego życia.. Nie następuje to jednak od razu.. Pierwszy etap jej biografii otwierała z reguły nieszczęśliwa miłość.. Jednak jego zamiary nie idą w parze z możliwościami.Kordian po rozmowie z ukochaną Laurą pragnie popełnić samobójstwo.. Odpowiednia stylizacja sytuacji podkreśla efekty patetyczne; a więc, zgodnie z odpowiednimi konwencjami, samotność bohatera wśród przyjaciół dzieciństwa, samotność na szczycie Mont Blanc, samotność w celi więziennej i wśród tłumu zgromadzonego przed egzekucją.Aby przywitać Kordiana po jego długiej nieobecności Aby zobaczyć koronację Cara Aby zobaczyć pokaz wojska : 8..

Zostaje schwytany i skazany na śmierć.Na górze Mont Blanc widzimy go natomiast również jako poetę, człowieka ogromnie wrażliwego, który w dość dramatycznym monologu (improwizacji) wygłasza swoje poglądy.

Z całą pewnością Kordian ma dobre intencje.. Jednym z miejsc, które .Kordian całe życie pragnął wielkiej myśli i idei, znalazł ją na szczycie, idea ta miała być praktycznie zastosowana w czasie zabójstwa cara.. (Kordian do Papieża) "Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą.". "(.). Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę" (Papież do Kordiana) "Jam jest posąg człowieka na posągu świata" ( z monologu Kordiana na Mont - Blanc) "O, gdyby tak się wedrzeć na umysłów górę, Gdyby stanąć na ludzkich myśli piramidzieDlatego też udaje się na Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp, by wygłosić monolog i wykrzyczeć: Polska Winkelriedem narodów!. Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny.. W końcu, na górze Mont Blanc Kordian podejmuje się spełnić rolę patrioty i walczyć o niepodległość.3.Kordian wyrzucił ziemię przyniesioną dla papieża w powietrze; 4.podczas monologu na Mont Blanc; 5.Kordian ma świadomość własnej potęgi; 6.został zniesiony przez chmury; 7.nie jestem pewna ale chyba chodzi tu o pewnego garbatego Eleganta; 8.po koronacji zginęło dziecko trzymanew objęciach przez matkę, która została uderzona .O odważnym monologu na szczycie Mont Blanc dowiadujemy się iż Kordian nie robił tego dla ojczyzny tylko rozkochany w swoim ideale chciał dopełnić i uwieńczyć obraz własnej osoby.. Odwołaj się do innych, znanych Ci scen dramat.. Pokonują go wewnętrzne ograniczenia.. Po raz kolejny rozczarowany i osamotniony, podejmuje desperacką próbę dokonania zabójstwa cara, która również kończy się niepowodzeniem.. Mimo tego daje się poznać czytelnikowi jako człowiek honorowy, ambitny i dociekliwy.Krótka charakterystyka Kordiana.. Kordian pełni służbę w pałacu cara.. Postanawia poświęcić się na ołtarzu ojczyzny, pragnąc odzyskać dla Polski wolność.. Juliusz Słowacki napisał.. Skonstruował także alternatywną wobec znanej z III części Dziadów koncepcję odzyskania niepodległości przez naród polski.. Ulega jednak swym wątpliwościom i mdleje u progu carskiej sypialni.Kordian - Wędrowiec przekonuje się, że wszystko można kupić, nawet miłość.. Spotkanie spiskowców - kwestia zamachu na cara.. Improwizacja Kordiana to monolog kończący akt drugi utworu.. Rozpoczyna się analizą uczuć i emocji stojącego na szczycie bohatera.. Komu wydaje się, iż jest krzyżem?. Słowacki zawarł w niej polemikę ideową z Adamem Mickiewiczem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt